سنگ کورین

سنگ کورین

سنگ کورین

سنگ کورین  CORIAN :

مجموعه ماهان چوب سعی می کند آنچه شما باید درارتباط با سنگ کورین CORIAN بدانید را دراین مقاله برای شما ارئه نماید تا افراد سود جو و سوءاستفاده گر از نا آگاهی شما بهره برداری ننمایند.

سنگ کورین (corian) نام برند محصول یکپارچه یک شرکت آمریکایی بنام دوپونت است .

این شرکت یک شرکت شیمیایی آمریکایی است که در سال 1802 تاسیس شده است . شرکت دوپونت در سال 1967 موفق به تولید سنگ کورین corian شده است نام تجاری این سنگ مصنوعی در انحصار کارخانه ی دوپونت است . البته این کارخانه محصولات دیگری مانند کولار ،تفلون ،نایلون و…را نیز تولید می کند .

مواد اولیه این ماده عبارتند از آلومینیوم تری هیدراته یا ATH ، رزین و رنگدانه ، ماده معدنی طبیعی آلومینیوم تری هیدراته که شکل تصفیه شده سنگ معدن بوکسیت است . آلومینیوم تری هیدراته تا هفتاد و پنج درصد یک ورق کورین را می تواند تشکیل دهد .

بوکسیت شکلی از خاک رس است . آلومینیوم تری هیدراته یا ATH به عنوان فیلتر یا پرکننده در تولید صفحات کورین استفاده می شود .

ماده بعدی این سنگ رزین یا پلیمر مایع است که بعنوان ماده چسباننده از آن در این ترکیب استفاده می شود و تقریبا حدود سی درصد ورق کورین را در ترکیبات آن شامل می شود . رزین به سه نوع اکریلیک و پلی استر و مدی فاید تقسیم می شود . رزین اکریلیک خالص منجر به تولید صفحه کورینی می شود که قابل شکل دهی تحت حرارت است . صفحه کورین تولید شده را می توان حرارت داد و به صورت خم در آورد و بدون اینکه ویژگی های کاربردی  خود را از دست بدهد همان سنگ کورین را سرد کرد . از مزایای خوب رزین اکریلیک خالص می توان به شفاف بودن آن اشاره کرد ولی از معایب آن مقاومت پایین در برابر خش می باشد . رزین های پلی استر ، دارای سختی بیشتر و مقاومت در برابر خش بالاتری نسبت به رزین اکریلیک است و بزرگترین عیب پلی استر عدم امکان قابلیت فرم دهی صفحه  سنگ کورین است .

رزین پلی استر از جمله آنهایی که با اکریلیک مخلوط هستند را در مواردی که مشتری درخواست می دهد  و یا در برنامه های با استحکام بالا به کار می برند . پیگمنت و رنگدانه های تزئینی که نقش رنگبندی و رنگ زمینه را دارد و تقریبا 3 تا 5 درصد سنگ کورین را تشکیل می دهد .

سنگ کورین

سنگ کورین

سنگ کورین انواع مختلف دارد که به چهار مدل متفاوت با درصد رزین های مختلف تولید می شود :

1) پودر سنگ 

2) کورین پلی استر

3) اکریلیک مودی فای

4) کورین اکریلیک

در پودر سنگ نحوه تولید نمونه پودر سنگ به این صورت است که پودر سنگ و رنگدانه و مواد چسباننده را در قالبهای مختلف ریخته تا شکل و فرم قالب را به خود بگیرد . مانند قالب صفحه آشپزخانه اما این روش معایبی دارد .

1- به هیچ وجه قابل متصل شدن دو تکه کنار هم بدون درز نخواهند بود .

2- قالبهایی که ریخته می شوند هیچگاه کنارهم با یک نقش پیوسته نیستند .

3- حمل و نقل آن سخت است .

4- آنتی باکتریال نیستند .

5- جذب آب دارند .

سنگ کورین پلی استر :

اما شرایط و خصوصیات صفحات سنگ کورین پلی استر شرایط دیگری است :

 • خاک وبوی برش صفحات سنگ کورین پلی استر برای سلامتی خطر ناک است و هیچگونه انعطاف پذیری ندارد .
 • ضریب انبساطی صفحات کورین پلی استر بسیار بالاست و در برابر شوک های حرارتی بسیار شکننده تر هستند .
 • در برابر آتش سوزی قابل احتراق هستند و درنتیجه دود آن بسیار سمی است بطوریکه شاید انسان را قبل از خفگی در آتش سوزی مسموم کند .
 • هنگام برش و فرز کاری از آن پودری ریز تولید می شود که برای ریه مضر است .

صفحات سنگ کورین اکریلیک مودی فای :

اینگونه صفحات از ترکیبات رزین پلی استر و رزین اکریلیک+تری اکسید آلومینیوم و رنگ دانه درست شده است . این مورد از صفحات نسبت به دو گروه بالا از خصوصیات بهتری برخوردار است اما این صفحات نیز دارای معایبی است مثلا :

 • به دلیل داشتن پلی استر همان مشکلات مطرح شده را ولی نسبت کمتر دارد . 
 • انعطاف کمتری در مقابل هلال شدن دارند ، بنحوی که از پلی استر بیشتر است و از اکریلیک کمتر است .
 • آنتی باکتریال نیستند و قابل اشتعال می باشند ولی شوک های حرارتی را بهتر از پلی استر تحمل می کنند اما به ورقهای صددرصد اکریلیک نمی رسند.

سنگ کورین با صفحات صددرصد اکریلیک :

سنگ کورین

سنگ کورین

حتما روی این ورق سنگ کورین متوجه کلمه acrylic solid surface100% شده اید ، این جمله به معنای ساخت صد در صد این ورق کورین از اکریلیک نیست بلکه معنی آن اینست که این ورق از رزین اکریلیک بکار رفته در آن از خلوص صد درصد برخوردار هستند و با توجه به اینکه کشورهای محدودی در دنیا توانایی ساخت اکریلیک صد درصد را دارند بنابراین ورق هایی که دارای این خصوصیات هستند از کیفیت و قیمت انواع سالیدسورفیس را صفحات صد درصد اکریلیک بخود اختصاص داده است .

حال باید به این نکته توجه کرد که هرچقدر اکریلیک یک ورق سنگ کورین پایین تر باشد کیفیت آن ورق سنگ کورین و قیمت آن نیز کمتر خواهد شد.

کسانی که خود تولید کننده هستند بویی که از برش ورق های لوته (استارون) را استشمام می کنند به خوبی می شناسند و سریعا متوجه می شوند که این بوی اکریلیک است و یا اگر شما یک تکه ورق کورین 3*3 سانتی متری از استارون را در یک ظرف آب جوش در حال جوشیدن بیندازید و بعد از یک دقیقه آن را در آورید و بو کنید بوی اکریلیک را کاملا احساس می کنید . یا یک تکه از ورق استارون را برروی یک تکه آهن بر روی آتش مستقیم بسوزانید به نحوی که سطح روی آن خاکستر شود و بعد با یک انبر آن را نصف کنید محل شکسته شده دارای خلل و فرج های ریز می باشد و اگر اکریلیک ورق کم باشد این خلل و فرجها بزرگتر می شوند . این موارد تفاوتهای کیفیت ورق های سنگ کورین صد درصد اکرولیک است . همانند طلای هجده عیار و طلای بیست و چهار عیار که ظاهری یکی دارند ولی باطنی متفاوت .

سنگ کورین

سنگ کورین

مزیت های سنگ کورین :

 1. صد درصد آنتی باکتریال و کاملا بهداشتی هستند .
 2. غیر قابل اشتعال که بهترین مزیت به هنگام آتش سوزی آن محل است .
 3. قابلیت ترمیم و تعمیر همیشگی ، پولیش پذیری و قابلیت پرداخت خوب دارد .
 4. تولید یکپارچه و بدون درز
 5. مقاوم در برابر اسید ها و مواد شیمیایی
 6. عمر مفید طولانی
 7. مقاومت دربرابر حرارت و دمای صد درجه
 8. مقاوم دربرابر مواد اسیدی و قلیایی
 9. تحمل وزن بالا
 10. به دلیل عدم تخلخل و نفوذ ناپذیری به راحتی تمیز و پاکیزه می شود و لکه به درون آن نفوذ نمی کند .
 11. قابلیت طراحی لبه های مختلف (ابزارپذیری) دارد .
 12. قابلیت خم کردن و ایجاد طرح های خاص دارد .
 13. سنگ کورین به مرور شفافیت خود را ازدست می دهد و مات می شود ولی با یک پولیش چند دقیقه ای مانند روز اول می شود .
 14. همچنین مقاومت بالایی در برابر خط و خش ندارد ، اما این نقص نیز با یک پولیش ساده سنگ کورین را مانند روز اول می کند .  

سنگ کورین | ورق کورین |سنگ مصنوعی کورین | فروش سنگ کورین | کورین ال جی | کورین سامسونگ | کورین | صفحات کورین | سنگ کورین ال جی | سنگ کورین سامسونگ | فروش کورین

محصولات دیگر ماهان چوب :

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.